Sanayi Bakanlığı“Oto Çizik Kalemi”nin Gerçeği Yansıtmadığını Doğruladı

25 Nisan 2011, Pazartesi 08:54:40

“Arabayı Silince Çizikler Ortaya Çıkıyor”

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, araçların çizik ve sıyrıklarını kolayca kapatıp doldurduğunu iddia eden “oto çizik kalemi”nin gerçeği ifade etmediğini kaydetti. Birçok otomobil sahipleri da www.sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle kalemin reklamlardaki gibi nitelikte olmadığından şikayet etmişlerdi. Bakanlık şikayetler üzerine “Smartpen Oto Çizik Kalemi” markalı ürüne ilişkin tanıtımlarda yer verilen reklamları durdurma kararı aldı.

 

 

İnternet sitelerinde ve televizyon kanallarında yayınlanan reklamlar sonrası oto çizik kalemi siparişi veren otomobil sahipleri gelen ürünün çiziği gidermediği hatta çiziği arttırdığını görünce tepki gösterdiler. www.sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle çizik giderici kalemlerin işe yaramadığını belirterek diğer otomobil kullanıcıların ürünü kullanmamaları gerektiği konusunda uyardılar. Şikayetler üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı “Smartpen Oto Çizik Kalemi” markalı ürüne ilişkin tanıtımların gerçeği yansıtmadığının kararını verdi.

 

“Reklam Gerçeği Yansıtmıyor”

 

 Studio Moderna Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’ye ait www.topshop.com.tr adresli internet sitesinde ve muhtelif televizyon kanallarında yayınlanan “Smartpen Oto Çizik Kalemi” markalı ürüne ilişkin tanıtımlarda yer verilen “Arabanızdaki çizik ve sıyrıkları kısa sürede kapatıp dolduran yepyeni bir ürün, Kalem şeklindeki ucu çiziğin üzerinden geçirin ve kurumaya bırakın, Smart Pen teknolojisi çiziklere dolgu yapma, kapatma ve paslanmaya engel olma özelliklerine sahiptir. Yan aynalar , kapılar, motor kapağı, bagaj üstü, tampon ve farların etrafındaki çizikleri kapatır. Hızlı çözüm formülü ile çiziğin içini doldurarak kapanmasına yardımcı olur. Her arabada her renkte kullanılabilir.” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı tespit eden Bakanlık, söz konusu reklamların , tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte olduğuna, dolayısıyla da Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe uygun olmadığına karar verdi. Bunun üzerine, gerçek hayat ile reklamların uymadığı için 4077 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren Studio Moderna Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. hakkında ulusal düzeyde (73.966 TL) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verdi.

 

“Kalem Çizik Açtı”

 

“Aldığım çizik kalemi hiçbir çiziği reklamda gösterildiği gibi tamir etmedi” diyen şikayetçiler yaşadıkları sorunları şöyle dile getirdiler:

 

 “Arabamın küçük çizikleri için ben internetten bu ürünü sipariş ettim,ürün bir günde hemen geldi fakat aracımda hiç bir çiziği reklamda gösterildiği gibi tamir etmedi , insanların parasını kolayca alabiliyorlar. Ufacık hafif bir çiziği bile kaybetmiyor. Azcık bile işe yarasa yine sineye çekecektim. Ürün reklamda gösterildiği görsel ile uzaktan yakından alakası yok. Oto çizik tamir kaleminin sihirli bir dokunuşla düzelteceği zannedilerek insanların yanıltılarak haksız kazanç sağlamalarıdır.”

 


Birçok araç sahibi ise çizik kaleminin çizik kapatma yerine çizik açtığını ve arabayı sildikten sonra tekrar çiziklerin ortaya çıktığını “Aldığım günden belli uğraşıyorum hiç bir çiziği kaybetmiyor. Kaybetmiş gibi görünüyor. Günler sonra arabayı silince çizik tekrar ortaya çıkıyor” şeklinde dile getirdiler.

 

ŞikayetVar Haber

 

Diğer Haberler

 • "Cinayeti meşrulaştıranları kınıyoruz!"
  03 Eylül, Çarşamba
  İki eşini öldüren kişinin programda konuk olarak ağırlanması üzerine RTÜK’e şikayet yağıyor!
 • Sosyal medyada kanser ilacı tuzağı!
  19 Ağustos, Salı
  Sosyal medyada kendilerini eczacı olarak tanıtan dolandırıcılar, kanser hastalarının tedaviden arta kalan ilaçlarını bağış adı altında topladıktan sonra piyasada bulunamayan ilaç artıklarını fiyatının dört katına kanser hastalarına satıyor. Türkiye’de ilaç toplama kampanyalarının yasak olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı ise vatandaşı ilaç dolandırıcılarına karşı uyardı.
 • "Sattıkları ürünler mağdur ediyor"
  15 Ağustos, Cuma
  Cep telefonundan bahçe hortumuna, baldan altına kadar çeşitli ürünlerin satışını yapan bazı televizyon kanalları tüketicileri mağdur ediyor.
 • “Düğüne 2 hafta kala gelinliğim iptal oldu"
  07 Ağustos, Perşembe
  Yaz aylarında düğünler artıyor. Çeyiz hazırlığı yapan gelin ve damat adayları son anda iptal olan siparişleriyle büyük şok yaşıyor.
1 2 3 4 5

En Çok Okunan Haberler

 • TTNet’ten Erken Ayrılma Ücretini Geri Aldı
  Bingöl’de bir vatandaşın internet aboneliğinden erken ayrılmak istemesi nedeniyle TTNET, abonelikten erken ayrılma ücreti olarak 300 TL istedi. Bunun üzerine TTNET aleyhine tüketici hakları birimine başvuran vatandaş, haklı bulundu ve 300 TL ödenmeden aboneliğinin iptal edilmesine karar verildi.
 • Doğalgaz Aboneliğine Başvuracaklar Bu Ücrete Dikkat!
  Elektrik, su faturası derken şimdi de doğalgaz aboneliğinde alınan ücretler tüketicilerin belini büktü. Doğalgaz aboneliği sırasında sözleşme işlemi esnasında vatandaştan alınan “Abone bedeli” ne ek olarak“Güvence bedeli”nin de tahsil edilmesi şikayetleri geciktirmedi.
 • Dolandırıcıların Son Durağı Instagram’daki Butikler!
  “Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram üzerinden alışveriş yapanlar dikkat! Bazı kötü niyetli firma veya kişiler orijinal olmayan ürünler gönderiyor ve para iadesi yapmıyor.
 • Fuhuş Tehlikesi Evlerimize Girdi
  Erotik siteler, porno yayınları, siber seks derken sanal alemin kapıları yeni bir tehlikeye açıldı
 • 20 İş Gününde Tamir Edilmeyen Ürünün Bedeli İade Edildi
  Telefonu arızalanan M.T. telefonunu servise verdi. Servis azami tamir süresini geçirince Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuran şikayetçi ürün bedelini geri aldı.