Sanayi Bakanlığı“Oto Çizik Kalemi”nin Gerçeği Yansıtmadığını Doğruladı

25 Nisan 2011, Pazartesi 08:54:40

“Arabayı Silince Çizikler Ortaya Çıkıyor”

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, araçların çizik ve sıyrıklarını kolayca kapatıp doldurduğunu iddia eden “oto çizik kalemi”nin gerçeği ifade etmediğini kaydetti. Birçok otomobil sahipleri da www.sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle kalemin reklamlardaki gibi nitelikte olmadığından şikayet etmişlerdi. Bakanlık şikayetler üzerine “Smartpen Oto Çizik Kalemi” markalı ürüne ilişkin tanıtımlarda yer verilen reklamları durdurma kararı aldı.

 

 

İnternet sitelerinde ve televizyon kanallarında yayınlanan reklamlar sonrası oto çizik kalemi siparişi veren otomobil sahipleri gelen ürünün çiziği gidermediği hatta çiziği arttırdığını görünce tepki gösterdiler. www.sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle çizik giderici kalemlerin işe yaramadığını belirterek diğer otomobil kullanıcıların ürünü kullanmamaları gerektiği konusunda uyardılar. Şikayetler üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı “Smartpen Oto Çizik Kalemi” markalı ürüne ilişkin tanıtımların gerçeği yansıtmadığının kararını verdi.

 

“Reklam Gerçeği Yansıtmıyor”

 

 Studio Moderna Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’ye ait www.topshop.com.tr adresli internet sitesinde ve muhtelif televizyon kanallarında yayınlanan “Smartpen Oto Çizik Kalemi” markalı ürüne ilişkin tanıtımlarda yer verilen “Arabanızdaki çizik ve sıyrıkları kısa sürede kapatıp dolduran yepyeni bir ürün, Kalem şeklindeki ucu çiziğin üzerinden geçirin ve kurumaya bırakın, Smart Pen teknolojisi çiziklere dolgu yapma, kapatma ve paslanmaya engel olma özelliklerine sahiptir. Yan aynalar , kapılar, motor kapağı, bagaj üstü, tampon ve farların etrafındaki çizikleri kapatır. Hızlı çözüm formülü ile çiziğin içini doldurarak kapanmasına yardımcı olur. Her arabada her renkte kullanılabilir.” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı tespit eden Bakanlık, söz konusu reklamların , tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte olduğuna, dolayısıyla da Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe uygun olmadığına karar verdi. Bunun üzerine, gerçek hayat ile reklamların uymadığı için 4077 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren Studio Moderna Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. hakkında ulusal düzeyde (73.966 TL) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verdi.

 

“Kalem Çizik Açtı”

 

“Aldığım çizik kalemi hiçbir çiziği reklamda gösterildiği gibi tamir etmedi” diyen şikayetçiler yaşadıkları sorunları şöyle dile getirdiler:

 

 “Arabamın küçük çizikleri için ben internetten bu ürünü sipariş ettim,ürün bir günde hemen geldi fakat aracımda hiç bir çiziği reklamda gösterildiği gibi tamir etmedi , insanların parasını kolayca alabiliyorlar. Ufacık hafif bir çiziği bile kaybetmiyor. Azcık bile işe yarasa yine sineye çekecektim. Ürün reklamda gösterildiği görsel ile uzaktan yakından alakası yok. Oto çizik tamir kaleminin sihirli bir dokunuşla düzelteceği zannedilerek insanların yanıltılarak haksız kazanç sağlamalarıdır.”

 


Birçok araç sahibi ise çizik kaleminin çizik kapatma yerine çizik açtığını ve arabayı sildikten sonra tekrar çiziklerin ortaya çıktığını “Aldığım günden belli uğraşıyorum hiç bir çiziği kaybetmiyor. Kaybetmiş gibi görünüyor. Günler sonra arabayı silince çizik tekrar ortaya çıkıyor” şeklinde dile getirdiler.

 

ŞikayetVar Haber

 

Diğer Haberler

 • Kayak Tatili Yapmadan Önce Başınıza Gelebilecek Durumlar
  21 Ocak, Çarşamba
  Tüketici şikayetlerinden seçerek hazırladığımız, kayak tatili yapmayı planlayanların başına gelebilecek 7 farklı durum....
 • Yüzde 70’e varan indirim artık yok!
  07 Ocak, Çarşamba
  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, reklam ve satışlarda yeni düzenlemeye gidiyor. Buna göre, doktorlar artık diş fırçası tanıtımı gibi reklamlarda ürün tanıtamayacak. Bilinçaltına yönelik reklam yapılamayacak
 • Bu mail’i açanın Google şifresi çalınıyor!
  06 Ocak, Salı
  Tüm dünyada etkili olan CryptoLocker adlı trojen’den sonra yeni bir tehdit de Google Drive üzerinden kendisini gösterdi. Mail yolu ile gelen bu link’e tıklayıp şifrenizi girdiğinizde Google şifrenizi hacker’lara kaptırmış oluyorsunuz!
 • Bu tuzağa düşmeyin!
  11 Aralık, Perşembe
  Postacı kılığında gelen kişiler, SGK tarafından gönderilen tebliğe benzetilmiş bir zarf teslim ederek karşılığında 4 lira istiyor. Ekte bu zarfı görebilirsiniz. Bu da yeni nesil dolandırıcılık örneğidir
1 2 3 4 5

En Çok Okunan Haberler

 • 20 İş Gününde Tamir Edilmeyen Ürünün Bedeli İade Edildi
  Telefonu arızalanan M.T. telefonunu servise verdi. Servis azami tamir süresini geçirince Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuran şikayetçi ürün bedelini geri aldı.
 • Cep Telefonunuza Gelen Bu Mesaja Dikkat!
  Kontör ve telefon çeteleri dur durak bilmiyor. Pepsi’nin “Pepsi Yaşatır Seni” kampanya sloganı ile tüketicielrin hediyeye olan zaaflarından yararlanan cep telefonu dolandırıcıları yine iş başında. Pepsi, “Kampanyalarımızda hediye kazanmak için herhangi bir ön koşul, dakika transferi yapılması, para havale edilmesi, TC kimlik numarasının istenmesi ve/veya kredi kartı bilgilerinin istenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.” dedi.
 • Açık artırma tuzağına düşmeyin!
  Açık artırma yoluyla satış yapan internet sitelerinde dolandırıcıların kurbanı olmayın!
 • Tv Yarışma Programları Kazananlara Ödüllerini Vermiyor
  Televizyon kanallarında yayınlanan çeşitli reyting uğruna büyük ödüller dağıtan yarışma programlarında hediyeler kazanan yarışmacılar ödüllerini haftalar, aylar yıllar geçmesine rağmen alamamaktan şikayetçi. Yarışmayı kazanan yarışmacılara ödüllerin verileceği tarihe ait net bir bilgi vermeyen televizyon programlarından “Yakın zamanda ödülünüzü alırsınız inşallah” yanıtını alan vatandaşlar deliye döndü.
 • Doğum Sırası Bekleyen Kadınlara İnanılmaz İşkence!
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her seferinde 3 çocuk mesajı verirken İstanbul’da bir hastanede doğum yapan kadınların yaşadıkları şok etti. Hastaneye doğum yapmak için giden G.U.’nun iddialarına göre hastane görevlileri doğum sırası bekleyen hamile bayanların bacaklarına vurup hakaret dolu sözler sarf ediyorlar.